Konferencja poświęcona prywatyzacji SPEC

14-05-2011 09:39 przez Michał Kondrat

Prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej była tematem konferencji, jaka odbyła się w poniedziałek (9 maja) w budynku NOT-u w Warszawie. Prezes PiS – Jarosław Kaczyński ostrzegał o zagrożeniach, które niesie za sobą prywatyzacja SPEC-u – między innymi podwyższenia taryf na dostawę ciepła.

Jarosław Kaczyński na konferencji zauważył też, że jedną z przyczyn problemu dziury budżetowej m. st. Warszawy jest fakt, że (mimo niższych cen surowców) inwestycje w stolicy Polski kosztują więcej, niż te czynione w krajach europy zachodniej.

Władze miasta przygotowują się do sprzedaży SPEC-u tylko po to, by załatać dziurę budżetową. Wszyscy eksperci, którzy przemawiali na konferencji zgodnie twierdzą, że to poważny błąd, bowiem SPEC jest monopolistą na rynku i przynosi znaczące zyski, zasilające regularnie budżet m.st. Warszawy. Po co zatem sprzedawać tzw. „kurę znoszącą złote jajka”?

SPEC zainwestował już „grube miliony” w modernizację sieci i jest w stanie w ciągu 5 lat z własnych środków wykonać plan inwestycyjny w wysokości 850 mln zł bez podwyżek taryfy dla mieszkańców stolicy.

Sprzedając SPEC trzeba liczyć się z tym, że ceny za dostawę ciepła będą rosły, gdyż przyszły właściciel nie ma żadnego interesu w utrzymaniu taryf na obecnym poziomie. Dodatkowo istnieje zagrożenie, że zadłuży spółkę, bowiem szacuję się jej zdolność kredytową na poziomie 1,2 mld zł, co z pewnością jest łakomym kąskiem dla potencjalnego nabywcy.

Jako ekonomista uważam, że nie wolno podchodzić do prywatyzacji tylko komercyjnie, ponieważ istnieje zasadnicza różnica, między sprzedażą państwowej fabryki długopisów, a przedsiębiorstwem zaopatrującym stolicę w ciepło. Prywatny właściciel ma inne priorytety niż samorząd, którego głównym celem powinno być dobro mieszkańców.

Dodatkowe obawy budzi brak pełnej transparentności przy procesie prywatyzacyjnym. Nie podaje się nawet nazw firm, które złożyły nieoficjalne oferty kupna SPEC-u.

Nie możemy dopuścić do sprzedaży SPEC-u, gdyż z pewnością każdy z nas odczuje to negatywnie na własnej kieszeni. Prawo i Sprawiedliwość wraz z NSZZ Solidarność zamierzają bronić interesu obywateli, dlatego już niedługo, by bronić interesu obywateli będziemy zbierać podpisy pod postulatem przeprowadzenia referendum w sprawie prywatyzacji SPEC-u. Mam dziwne przeczucie, że mieszkańcy Warszawy będą mieli w sprawie losów SPEC-u inne zdanie niż władze stolicy.

Michał Kondrat

Wróć